Тема уроку. Письмове додавання двоцифрових чисел із
коротким поясненням. Творча робота над за-
дачею.
Мета уроку. Ознайомити учнів із короткою формою пояс-
нення письмового додавання двоцифрових
чисел; закріплювати вміння виконувати пись-
мове додавання двоцифрових чисел; органі-
зувати творчу роботу над задачею.
Розвивати уміння застосовувати зазначені
знання під час розв`язування задач, обчислю-
вальні навички. логічне мислення, математич-
не мовлення, пам`ять.
Виховувати інтерес до уроків математики, до-
брозичливість, культуру поведінки на уроці.
Тип уроку. Комбінований.
Обладнання. Наочний матеріал. картки настрою.
Хід уроку
І.Організація класу до роботи.
- Добриий день, діти. Сьогодні у нас надзвичайний урок. На нашому уроці присутні гості. Давайте їх привітаємо. (Учень читає слова-привітання).
Добрий день, вам люди добрі!
Радо всі ми вас вітаємо,
Щастя і здоров`я вам бажаємо!
- Діти, погляньте один на одного, посміхніться, доторкніть- ся долоньками, побажайте успіхів. Із промінчиків добра, що засяяли на ваших обличчях, ми і розпочнемо урок матема- тики.
- Девіз нашого уроку:
Дивитись - і бачити.
Слухати - і чути.
Думати - і говорити.
Старанно працювати.
- Виберіть картку, яка відповідає вашому настрою.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.Задача № 437. Визначте тип задачі. Як знайти третій доданок ?
2. Яким правилом користувалися при розв`язуванні прикла-
дів №438?
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Прочитатйте числа. Знайдіть серед них зайве. Обґрунтуйте свою думку.
37, 46, 54, 16, 9, 28, 90.
(Зайве число 9. бо воно одноцифрове. Всі інші числа двоци-фрові).
- Чим відрізняються двоцифрові числа від одноцифрових?
2. Що спільне між цими числами ? Чим вони різняться?
41, 43, 44, 45, 46, 48, 49
( Усі ці числа мають по 4 десятки, Різняться одиницями ).
- До якого десятка вони належать? Яким числом закінчує-
ться 5-й десяток?
3. За допомогою цифр 2, 3, 5 утворіть двоцифрові числа. Запишіть їх у порядку зростання.
23, 25, 32, 35, 52, 53.
- Підкресліть парні числа. Знайдіть суму найбільшого та
найменшого чисел.
53 + 23 = 76
- Утворіть з даного приклада 2 приклади на віднімання. - Яке правило слід згадати?
76 - 53 = 23
76 - 23 = 53
( Якщо від суми відняти один доданок, одержимо другий доданок).
5. Гра « Задумай число». х+5+2+10+1-8-х=10
4. Продовжити ряд прикладів, дописавши ще 2 приклади:
( )
; ; ; ( ; );
Останні 2 приклади діти виконують з поясненням. На основі проведених вправ учні визначають тему уроку «Письмове додавання двоцифрових чисел». Вчитель доповнює: «Буде-
мо вчитися робити коротке пояснення додавання».
5. Фізкультхвилинка.
Добре те, що сонце сяє!
Добре те, що вітер віє!
Добре те, що цей ось ліс
Разом з нами ріс і ріс!
Добре те , що в нашій річці
Синя, не брудна вода.
І мене матуся рідна
Після школи зустрічає.
Добре гратися надворі,
Добре вчитися у школі,
Добре плавати в ставку,
Добре те, що я живу!
ІV. Узагальнення й систематизація знань. Робота з підру- чником.
Книги - морська глибина:
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і праці мав досить,
Дивнії перли виносить.
- Так сказав про книги І. Франко. Тож і ми з вами вирушає-
ємо за перлами і відкриваємо підручники.
1. №441 - виконати, використовуючи коротку форму пояснення письмового додавання двоцифрових чисел. ( 1-3-й приклади з поясненням). Самостійно: І в - 4-й, ІІ в – 5-й приклади.
2. Задача №442. Поставити питання до кожного виразу.
Скільки серветок вишила перша група дівчаток? (14 + 5 );
Скільки серветок вишили дівчатка разом? 14 + ( 14 + 5 ).
Записати вираз 14 + ( 14 + 5 ). Прочитати його по-різному. Розв`язати, вказавши правило.
3. №443 - Скласти задачу за виразом, умова якої містить слова на 40 менше. Пояснити порядок виконання дій у вираз з дужками. Обчислитисамостійно.
60 + ( 60 – 40 )
4. Скласти задачу за коротким записом умови. Визначити тип задачі. Розв`язати самостійно. Скласти обернену задачу
Прочитала - 28 сторінок.
Лишилося - 32 сторінки.
Було - ? сторінок.
5. Виправити помилку в умові задачі.
Святий Миколай приніс у перший клас 25 подарунків, у другий клас - 15 подарунків. Скільки подарунків приніс Святий Миколай у третій клас? ( Скільки подарунків приніс Святий Миколай у третій клас, якщо всього у нього було 60 подарунків?)
( Зробити короткий запис умови задачі. Визначити тип за-дачі. Після аналізу задачі самостійно записати її розв`яза- ння у вигляді виразу. Дітям, які відчувають трудність, дати картку-помічника).
І - 25 ігр.
ІІ - 15 ігр. 60 ігр.
ІІІ - ? ігр.
Картка-помічник
1). Скільки іграшок приніс Святий Миколай у І і ІІ класи?
2). Скільки іграшок приніс Святий Миколай у ІІІ клас? 5. 6. Взаємоперевірка .
7. Робота в парах. Логічна вправа.
- Складіть із трьох паличок 2 трикутники.
- Що ви можете розповісти про трикутник?
V. Підсумок уроку.
1. Рефлексія. Оцінювання.
- Оцініть свою роботу. Підніміть руки, хто задоволений тим, як працював на уроці? Хто думає, що міг би працюва- ти краще? Кому було цікаво на уроці? Яке завдання було складним? Покажіть картку, яка відповідає вашому наст- рою в кінці уроку?
- Ви, діти, всі молодці. Працювали дружно, старанно,. Впоралися з усіма завданнями. Я вами задоволена. Дякую вам за роботу.
VІ. Домашнє завдання. Настав час записати домашнє зав- дання у щоденники. Вам потрібно буде виконати №446 і за- дачу на вибір: №444 або №445. Подібні ми виконували.
|